Zastavili sme hazard v Bratislave

od | 5. marca 2020

Prišli sme, zbierali sme, záviny jedli sme, na konci vypatí boli sme.

ŠTEVKO

Dobrou stratégiou a zvykom Iniciatívy Zastavme hazard je zber podpisov za zrušenie herní a kasín počas volieb – množstvo ľudí prichádza k volebným miestnostiam, pred ktorými čakáme my dobrovoľníci a oslovujeme ich, aby podpísali petíciu za zrušenie hazardu v meste, čo je v súčastnosti jediný spôsob ako sa hazardu zbaviť.

Samotný zber podpisov je najdôležitejší, ale je to len špička ľadovca. Prechádzajú ho celé mesiace prípravy, zháňanie koordinátorov a dobrovoľníkov a množstvo iných starostí, ktoré nesie na pleciach hŕstka aktivistov z Iniciatívy Zastavme hazard. Časť prípravy sa dostala aj medzi nás skautov, keď som sa len tak z ničoho nič ocitol v pozícii koordinátora. Mojou prvou a hlavnou úlohou bolo zabezpečiť dobrovoľníkov na mne pridelené zberné miesto. Veľmi mi v tom pomohol Števko, ktorý zhánal skautov vo Veľkom Záluží a ja som zháňal skautov v BS a otravoval som takmer všetkých ľudí, ktorí mi napadli, že by boli ochotní prísť pomôcť do BA zbierať podpisy. Nakoniec sme sa nazbierali jedenásti.

Väšina z nás prišla už v piatok na registráciu dobrovoľníkov do BA, kde sme sa zaregistrovali, vypočuli si svedectvá ľudí, ktorí na vlastnej koži prežili biedu, ktorú dokáže hazard spôsobiť a ktorí sa z toho vďaka Bohu dokázali dostať. Potom sme sa už len dohodli, kto a kedy bude zbierať podpisy (všetci sme zbierali celý deň čo mne ako koordinátorovi veľmi uľahčilo prácu a aj ma to veľmi potešilo) a nakoniec, ako inak, prišla na rad debata o politike.

Ešte sme sa stihli dozvedieť nemilú správu, že na poslednú chvíľu veľa dobrovoľníkov ochorelo a neprídu v sobotu zbierať podpisy. Už pred tým nás bolo cca 560 dobrovoľníkov (pred 4 rokmi nás bolo vyše 700 dobrovoľníkov) a potom prišla správa, že nás nie je ani 500. Zrovna nám to dobru náladu a motiváciu nedodalo…

(Doslova) hladní po úspechu sme neúnavne zbierali hodinu za hodinou podpisy. Zdevastovaní miestnou zimou, len s hrejivým pocitom pri srdci, že ďalšie mesto bude oslobodené od tejto pliagy, sme ľudí presviedčali že to je tá správna vec. Hazardu sme zavreli z ruky.

Ešus

V sobotu sme vstávali pomerne skoro, aby sme sa stihli dostať do 7:00 na miesto kde strávime celý deň. Stihli sme! 😀
Rozložili sme sa pred bráničku školského areálu, kde sa ku nám už od skorého rána zbiehali ľudia ako cez lievik. Prvé hodiny boli dosť kritické. Bola naozaj veľká zima a chladný vietor len pridal na frekvencii trasucich sa rúk. Našťastie už od rána chodilo veľa ľudí voliť a tak aspoň oni nás nenechali mrznúť, ale nútili nás rozhýbať kosti a vyjsť oproti ním. Ani si netrúfam tipnúť koľko krát sme za ten deň oslovili ľudí so slovami: Dobrý deň, popíšete petíciu za zrušenie herní a kasín v Bratislave? Ľudia podpisovali, aj keď sme ich vyzívali, aby podpísali petíciu za zrušenie kasární v bratislave, alebo za zastavenie hazardu v Nitre. 😀

Očakávali sme vyššiu volebnú účasť. Takmer sme ani nemali čas trochu si oddýchnuť a mali sme čo robiť, aby sme stíhali oslovovať všetkých prichádzajúcich ľudí. Aby sme sa náhodou nenudili, okolo deviatej zaparkoval obďaleč čierny mercedes, z ktorého povyskakovali už známi “spolupracovníci”, ktorí takisto prišli zbierať podpisy. Jednalo sa však o zamestnancov herní a kasín, ktorí zbierali v modrých tričkách (my sme boli v bielych) podpisy za obmedzenie hazardu. Bola to kontrapetícia voči nám, ktorou sa snažili zmiasť ľudí. Navyše hovorili ľuďom, že oni sú za zastavenie hazardu a dokonca v petičných hárkoch mali napísané, že sú za zrušenie zrušenia hazardu v Bratislave. Môžem povedať, že sa im podarilo zmagoriť kopec ľudí, ktorím sme museli vysvetlovať, že tu sú dve petície a prvý rozdiel si možno všimnúť na rozdielnych farbách tričiek.

Bola to ale parádna jazda. Množstvo ľudí bolo milých a podporovali nás, kúpili nám teplý čaj, priali nám veľa síl a čo najdôležitejšie, pridali svoj podpis za správnu vec. Pravda našli sa aj takí, ktorí boli dosť nepríjemní a divím sa že nedostali opar z takých slov. Dozvedeli sme sa od nich veľmi priamo, kto sme, akí sme a aj kto nás platí. 🙂

Ak vám pri zbieraní podpisov proti hazardu stará pani o paličke povie, aby ste sa dali vypchať a o chvíľu na to mladý pán s úsmevom na tvári pochváli vašu zanietenosť, tak si poviete, že vôbec nejde o generáciu, ani o dobu v ktorej žijeme, ale vždy je to len a len o konkrétnych ľuďoch a množstve ľudskosti v ich srdci. To som sa v ten deň naučila.

Mária

Postupom času som takmer nič iné nerobil, len som zakladal do euroobalu plné hárky. Všetci naši skauti a dve bratislavčanky, neúnavne hodiny stáli na nohách, oslovovali ľudí a hoc sme mali doobeda veľký problém s nedostatkom píšucích pier ( Števko si dokonca šiel kúpiť pero do papiernictva), stále mi prinášali plné petičné hárky. Po obede Ešus s Boškom priniesli cca 40 nových pier z centrály čo nám dosť pomohlo. Mohlo tak podpisovať viacero ľudí naraz.

Podvečer nám odišiel Boško so Števkom na iné zberné miesto, kde potrebovali aspoň dvoch dobrovoľníkov. Postupne od nás odchádzali aj ďalší naši skauti, pretože potrebovali stihnúť odvoliť vo Veľkom Záluží. Niektorí sme mali aj voličské preukazy a tak sme odvolili v Bratislave. Opustili nás aj modrí kamoši s trucpetíciou (tak nazývajú kontrapetíciu kativisti z Iniciatívy zastavme hazard) a tak sme do samého konca ostali na stanovišti len dvaja. Postupne, chodilo aj menej a menej voličov, takže sme to bez problémov stíhali. Neskoro večer sme už boli dosť unavení a premrznutí, ale stále ešte chodili ľudia a podpisovali.

Zber sme teda ukončili až o 21:40 a s plným batohom podpísaných petičných hárkov sme šli na centrálu. Vrátili sme stolíky, perá a všetky požičané veci a šli sme spočítať a odovzdať petičné hárky. Dokopy sme odovzdali 129 petičných hárkov (127 úplne plných) čo robilo najviac podpisov z celej Bratislavy. Môže za to samozrejme aj skutočnosť, že naše volebné miesto bolo počtom voličov druhé najväčšie v Bratislave, no najväčšia vďaka patrí všetkých dobrovoľníkov, ktorí boli celý deň na nohách a zbierali podpisy od ľudí.

Dokopy sa v Bratislave vyzbieralo 104 600 podpisov, čo je obrovský úspech, pretože potrebných bolo 57 000 podpisov, náš cieľ bolo vyzbierať 70 000 podpisov a pred štyrmi rokmi, keď bolo zhruba o 300 dobrovoňíkov viacej sa vyzbieralo niečo vyše 90 000 podpisov.

Svoju časť práce sme vykonali a zvládli na výbornú. Zvyšok je na poslancoch mestského zastupiteľstva mesta Bratislava. Verím, že tentokrát petíciu podporia a hazard z hlavného mesta zmizne.

Najzaujímavejšie príhody a zistenia z dňa:
1. Zamestnanec herne podpísal petíciu s úsmevom na tvári s poznámkou: „A mám po kšefte.“
2. Týpek, ktorý vyvíja softvér pre automaty, to chcel tiež podpísať, ale potom si uvedomil, že by ho mohli vyhodiť, keby to zistia. Tak to podpísala aspoň jeho žena.
3. Jeden starší pán mi začal rozprávať o tom ako vysadil všetky okolité stromy. Chvíľu to trvalo, kým všetky vymenoval a zatiaľ mi ušli potencionálne podpisy, ale aspoň som zistil, že na Slovensku máme kanadský strom, ktorý u nás normálne nerastie.
4. Slovo kasína sa dosť podobá na slovo kasárne, takže niektorí možno podpisovali petíciu s vedomím, že zrušia kasárne
5. Vytrvalosť a nasadenie dobrovoľníkov bolo dychvyrážajúce a ich odhodlanie ohromujúce. Všetci disponovali chrabrosťou a odhodlaním dobojovať tento krušný boj do konca aj za cenu života.

Nixo

Najnovšie články

Zborové mikiny

Zborové mikiny

Milí skauti a skautky Prichádzam k vám s dobrou novinou.Možno ste už niektorí počuli, že sa pripravujú Štiavnické zborové mikiny s naším logom. Čo je ale viac, máte jedinečnú príležitosť zabrániť hocijakému odcudzeniu tým, že na nej môžete mať vlastné meno (vzadu pod...

Darujte nám 2%

Darujte nám 2%

Pomôžte darovaním 2% z dane pre skautov z 54. zboru Posledného Spojenectva Banská Štiavnica. Všetky informácie a postupy pre zamestnancov, fyzické osoby a právnické osoby nájdete na https://skautingbs.sk/podporte-nas/2-skautom/.

Registrácia do SLSK na rok 2023

Registrácia do SLSK na rok 2023

Registrácia do SLSK na rok 2023 je spustená! Registrovať sa Výhody registrovaného člena Základné úrazové poistenie 4x ročne skautský časopis Zľavy k skautskému preukazu Zľavy na ubytovanie v medzinárodných skautských centrách Možnosť zúšastniť sa všetkých vzdelávacích...

Nasledujúce akcie

Letný tábor 2023 – termíny a podmienky účasti

Letný tábor 2023 – termíny a podmienky účasti

Termíny táborov Aj tento rok sa môžete tešiť na letný skautský tábor, ktorý sa bude niesť v Pirátskej téme. Termíny táborov sú nasledovné: Skautský tábor: 6.7.-22.7.2023 Vlčiacky tábor: 23.7.-30.7.2023 Prihlasovanie bude spustené koncom mája. Prihlášku zverejníme na...

Výprava na Banský Studenec

Výprava na Banský Studenec

V sobotu 26.11.2022 o 10:00 pri kluboni sa začne skautská akcia zameraná na plnenie úloh zo skautského chodníka Neznáme Cesty a prípravu nováčikov na Nováčikovskú skúšku. Treba si doniesť jedlo na celý deň (cca 7 hodín), bude sa aj opekať, môžete si doniesť spekačky...

Betlehemské svetlo 2022

Betlehemské svetlo 2022

Po dvojročnej pauze sa Betlehemské svetlo bude opäť roznášať po Slovensku tak ako bývalo zvykom. Pre rok 2022 je pripravených 25+ vlakových trás, na ktorých sa zúčastnia 3-členné skautské hliadky, aby na jednotlivých vlakových staniciach mohli odpaľovať Plamienok z...

Môže vás zaujímať

iScout: Cesta okolo sveta očami Baču

iScout: Cesta okolo sveta očami Baču

O iScouta som zavadil v článku na webstránke Slovenského skautingu. Ešte ako som čítal, tak mi napadlo, že by to bolo parádne spestrenie rangerského programu. Povedal som o tom zborovému, ktorý so mnou zdieľal nadšenie. Pozreli sme si detaily súťaže a registráciu sme zvládli bez ťažkostí. Nezabudli sme ani objednať nášivky, ktoré vyzerali strašne super.

iScout: Cesta okolo sveta očami Baču

iScout: Cesta okolo sveta očami Baču

O iScouta som zavadil v článku na webstránke Slovenského skautingu. Ešte ako som čítal, tak mi napadlo, že by to bolo parádne spestrenie rangerského programu. Povedal som o tom zborovému, ktorý so mnou zdieľal nadšenie. Pozreli sme si detaily súťaže a registráciu sme zvládli bez ťažkostí. Nezabudli sme ani objednať nášivky, ktoré vyzerali strašne super.

Share This