Patrola VSPAN – Raticov Vrch

od | 1. decembra 2019

22.-24.10.2019

Patrola VSPAN 2019 Členovia: Ja(Boško), Mlock, Vojto, Kosťo, Bobok, Filo, Mišo, Georgeo.

Dúfam že už všetci vieme, čo tá Patrola VSPAN znamená (ak nie, tak všetci si povinne chojte prečítať môj predošlí článok!!! ?).
No a vy, ktorí to už viete, si môžte vychutnať premiéru tohtoročnej chaty VSPAN. ?

20191124 100248 768x1024 1

Tohtoročná patrola by sa dala opísať jednou vetou… smrádeček, ale teplučko, ale predpokladám že chcete vedieť viacej.
Všetko to začalo tým, že sme dostali pozvánku od uja Nosála, v ktorej bolo písané ako, kedy, kde, čo…

Oficiálny odchod z BS bol plánovaný na piatok 22.11 o 19:00 po svätej omši.
V tento deň (22.11) som ešte netušil, že na patrolu vlastne pôjdem. Ale ako sa vraví: človek mieni pán Boh mení.
Po svätej omši som sa zobral domov, a až tam som sa rozhodol, že pôjdem. Zbalil som si veci, jedlo, lesný roh a išli sme.
Nakoniec sa nám podarilo vyraziť z BS okolo 21:00, takže nejaký časový sklz sme tam mali, ale nebolo to až také hrozné. ?

Cesta na Raticov vrch nám trvala približne jednu hodinu + jedna prestávočka vo Zvolenskom Tescu, kde sme si boli kúpiť obživeň
na náročnú cestu. V aute sme cestovali len ja, Bobok, Filo, Georgeo, Mlock a Kosto (Mišo bol už tam a Vojto sa pridal až v sobotu večer).

Po príchode na Raticov vrch sme od Nosála dostali indíciu, “nasledujte fujaru” (alebo nejak tak to bolo).
Takže sme hodinu behali pomedzi domy a snažili sa nájsť fujaru a keď sa nám ju konečne podarilo nájsť, zistili sme, že sme úplne vedľa a vôbec sme nemali haľdat fujaru, ale ísť za zvukom fujary. Ale kedže Nosál (Miško) si na trochu zdriemol, takže fujaru nebolo počuť.

PB240556 1024x768 1

Konečne sa nám ho podarilo nájsť, prehodili sme zopár viet a na záver bola modlitba. Po modlitbe sme sa išli navečerať do Vojtovej chaty, v ktorej sa celá Patrola odohrávala. Na večeru sme mali lahodnú slepačiu polievku ako od starej mami, ktorú nám pripravil Miško.

Po večeri sme mali pripravený DIY program, v ktorom sme sa naučili robiť maslo a sviečky z včelieho plástu. Kedže hrkanie mlieka
v plastovej fľaši nás všetkých unavilo, konečne sme išli spať.

Všetci sme sa ráno o 9:00 zobudili lační, takže 35 párkov na raňajky nám nerobilo žiaden problém. Ale kedže sme raňajkovali až o 10:00 (také množstvo párkov sa robí dlho ?), tak hneď po raňajkách sme sa rozdelili na 3 skupiny…
kuchári, zberači šípok a ostatní pílili drevo.

PB240559 1024x768 1

Ja a Mlock, ako najlepší kuchári, sme sa dali na varenie obedu, varili sme morčacie prsia a cestovinu.
Samozrejme to nedopadlo podla našich predstáv… mäso bolo ako orbitka (žuvačka) a cestovina rozvarená na jednu velkú hrču, skôr to vyzeralo ako fučka.

Po obede sme mali v pláne ísť k vodopádu, alebo k Vojtovi na zabíjačku. Ale kedže cesta na vodopád by nám zabrala 4 hodiny chôdze, tak sme sa všetci rozhodli pre zabíjačku.

Po príchode k Vojtovi sme si išli obhliadnuť pravdepodobne nové táborisko pre rok 2020 (prostredie ako v rozprávke). Následne sme išli znovu
k Vojtovi domov, kde sme sa najedli fajnovej kapustičky a gumených cukríkov a spoznali sme Vojtovho najmladšieho brata Lukáša.

PB240562 1024x768 1

Späť na chatu už s nami išiel aj Vojto, ktorý hviezdil v programe, ktorý bol prichystaný na večer. V tomto programe sme sa rozdelili na dva tímy. V prom tíme som bol ja, Filo a Vojto a v druhom tíme bol Kosto, Georgeo, Bobok a Mlock. Našou úlohou bolo, vybrať z každého tímu jedného, ktorý musel pantomímou opisovať ľudovú pesničku, ktorú vybral Michal. Úlohou ostatných bolo uhádnuť o akú pesničku sa jedná. Kosťov tím možno mal viacej členov, ale my sme mali Vojta, tzv. eso v rukáve. Kedže pozná všetky ľudovky odpredu, odzadu, stačilo nebolo treba sa snažit. Samozrejme súper bol silný, ale určite nie pre nás. ?

PB240568 1024x768 1

Týmto programom sa nám večer skončil a zdravo unavení sme išli spať.
Ráno sme sa zobudili svieži a hneď ako zazvonil budík sme vstali a dali si rozcvičku. Ale nie… ?, aspoň takto by to malo vyzerať. Pravda bola taká, že nám trvalo pol hodinu, kým sme všetci vyšli von zo spacákov a kedže bolo veľa hodín, tak sme sa rýchlo obliekli a utekali na svätú omšu.

Po omši sme si dali nutelové chlebíčky a krátku dumku, na ktorej si každý vybral jednu vec, ktorú používa najčastejšie a musel bez nej vydržať tri dni. Väčšina si vybrala telefón, messenger, facebook, instagram alebo snapchat. Väčšina z nás to dala na prvý krát. Po tejto dumke poupratovali chatu a išli sme domov, kde nás čakal konečne dobrý obed a nie rozvarená cestovina a
gumené mäso.

PB240558 1024x768 1

Koňéééééééc.

Dúfam že ďalšia chata VSPAN bude aspoň taká dobrá, ako táto a radi medzi sebou privítame aj žene (ženy ?). Tak zatiaľ papaaaa.

(Boško – Permoníci)

Najnovšie články

Salamandrové dni

Srdečne Vás pozývame na Salamandrové dni v Banskej Štiavnici, kde budeme mať svoje skautské okienko s programovm v kultúrnom dome.V našom podaní sa môžete tešiť najmä na skautskú mestksú hru! Program v kultúrnom dome sa začína v sobotu o 11:00. Pozvané sú všetky...

Zahájenie Skautského Roka 2022-2023

Zahájenie Skautského Roka 2022-2023

Milý skauti a skautky, Ako každý rok, aj tento sa uskutoční zahájenie skautského roka, a preto vás pozývame aby ste sa ho zúčastnili. Akcia sa uskutoční V Banskej Štiavnici na Starom Meste o 14:30 (kto bude chcieť môže prísť o 14:00 pred klubovňu, odkiaľ sa tam pôjde)...

Zážitkový kurz FONS SLovensko

Zážitkový kurz FONS SLovensko

V piatok 12.8.2022 o 18:00 bude FONS organizovať v Detve akciu pre skautov a neskautov. Všetci od vĺčat až po oldskautov sme pozvaní na túto akciu. Netreba si brať so sebou prakticky nič - strava bude zabezpečená, skautské šatky a košele netreba (priam je žiadúce...

Nasledujúce akcie

Salamandrové dni

Srdečne Vás pozývame na Salamandrové dni v Banskej Štiavnici, kde budeme mať svoje skautské okienko s programovm v kultúrnom dome.V našom podaní sa môžete tešiť najmä na skautskú mestksú hru! Program v kultúrnom dome sa začína v sobotu o 11:00. Pozvané sú všetky...

Zahájenie Skautského Roka 2022-2023

Zahájenie Skautského Roka 2022-2023

Milý skauti a skautky, Ako každý rok, aj tento sa uskutoční zahájenie skautského roka, a preto vás pozývame aby ste sa ho zúčastnili. Akcia sa uskutoční V Banskej Štiavnici na Starom Meste o 14:30 (kto bude chcieť môže prísť o 14:00 pred klubovňu, odkiaľ sa tam pôjde)...

Zážitkový kurz FONS SLovensko

Zážitkový kurz FONS SLovensko

V piatok 12.8.2022 o 18:00 bude FONS organizovať v Detve akciu pre skautov a neskautov. Všetci od vĺčat až po oldskautov sme pozvaní na túto akciu. Netreba si brať so sebou prakticky nič - strava bude zabezpečená, skautské šatky a košele netreba (priam je žiadúce...

Môže vás zaujímať

iScout: Cesta okolo sveta očami Baču

iScout: Cesta okolo sveta očami Baču

O iScouta som zavadil v článku na webstránke Slovenského skautingu. Ešte ako som čítal, tak mi napadlo, že by to bolo parádne spestrenie rangerského programu. Povedal som o tom zborovému, ktorý so mnou zdieľal nadšenie. Pozreli sme si detaily súťaže a registráciu sme zvládli bez ťažkostí. Nezabudli sme ani objednať nášivky, ktoré vyzerali strašne super.

iScout: Cesta okolo sveta očami Baču

iScout: Cesta okolo sveta očami Baču

O iScouta som zavadil v článku na webstránke Slovenského skautingu. Ešte ako som čítal, tak mi napadlo, že by to bolo parádne spestrenie rangerského programu. Povedal som o tom zborovému, ktorý so mnou zdieľal nadšenie. Pozreli sme si detaily súťaže a registráciu sme zvládli bez ťažkostí. Nezabudli sme ani objednať nášivky, ktoré vyzerali strašne super.

Share This