Patrola VSPAN – Raticov Vrch

od | 1. decembra 2019

22.-24.10.2019

Patrola VSPAN 2019 Členovia: Ja(Boško), Mlock, Vojto, Kosťo, Bobok, Filo, Mišo, Georgeo.

Dúfam že už všetci vieme, čo tá Patrola VSPAN znamená (ak nie, tak všetci si povinne chojte prečítať môj predošlí článok!!! ?).
No a vy, ktorí to už viete, si môžte vychutnať premiéru tohtoročnej chaty VSPAN. ?

20191124 100248 768x1024 1

Tohtoročná patrola by sa dala opísať jednou vetou… smrádeček, ale teplučko, ale predpokladám že chcete vedieť viacej.
Všetko to začalo tým, že sme dostali pozvánku od uja Nosála, v ktorej bolo písané ako, kedy, kde, čo…

Oficiálny odchod z BS bol plánovaný na piatok 22.11 o 19:00 po svätej omši.
V tento deň (22.11) som ešte netušil, že na patrolu vlastne pôjdem. Ale ako sa vraví: človek mieni pán Boh mení.
Po svätej omši som sa zobral domov, a až tam som sa rozhodol, že pôjdem. Zbalil som si veci, jedlo, lesný roh a išli sme.
Nakoniec sa nám podarilo vyraziť z BS okolo 21:00, takže nejaký časový sklz sme tam mali, ale nebolo to až také hrozné. ?

Cesta na Raticov vrch nám trvala približne jednu hodinu + jedna prestávočka vo Zvolenskom Tescu, kde sme si boli kúpiť obživeň
na náročnú cestu. V aute sme cestovali len ja, Bobok, Filo, Georgeo, Mlock a Kosto (Mišo bol už tam a Vojto sa pridal až v sobotu večer).

Po príchode na Raticov vrch sme od Nosála dostali indíciu, “nasledujte fujaru” (alebo nejak tak to bolo).
Takže sme hodinu behali pomedzi domy a snažili sa nájsť fujaru a keď sa nám ju konečne podarilo nájsť, zistili sme, že sme úplne vedľa a vôbec sme nemali haľdat fujaru, ale ísť za zvukom fujary. Ale kedže Nosál (Miško) si na trochu zdriemol, takže fujaru nebolo počuť.

PB240556 1024x768 1

Konečne sa nám ho podarilo nájsť, prehodili sme zopár viet a na záver bola modlitba. Po modlitbe sme sa išli navečerať do Vojtovej chaty, v ktorej sa celá Patrola odohrávala. Na večeru sme mali lahodnú slepačiu polievku ako od starej mami, ktorú nám pripravil Miško.

Po večeri sme mali pripravený DIY program, v ktorom sme sa naučili robiť maslo a sviečky z včelieho plástu. Kedže hrkanie mlieka
v plastovej fľaši nás všetkých unavilo, konečne sme išli spať.

Všetci sme sa ráno o 9:00 zobudili lační, takže 35 párkov na raňajky nám nerobilo žiaden problém. Ale kedže sme raňajkovali až o 10:00 (také množstvo párkov sa robí dlho ?), tak hneď po raňajkách sme sa rozdelili na 3 skupiny…
kuchári, zberači šípok a ostatní pílili drevo.

PB240559 1024x768 1

Ja a Mlock, ako najlepší kuchári, sme sa dali na varenie obedu, varili sme morčacie prsia a cestovinu.
Samozrejme to nedopadlo podla našich predstáv… mäso bolo ako orbitka (žuvačka) a cestovina rozvarená na jednu velkú hrču, skôr to vyzeralo ako fučka.

Po obede sme mali v pláne ísť k vodopádu, alebo k Vojtovi na zabíjačku. Ale kedže cesta na vodopád by nám zabrala 4 hodiny chôdze, tak sme sa všetci rozhodli pre zabíjačku.

Po príchode k Vojtovi sme si išli obhliadnuť pravdepodobne nové táborisko pre rok 2020 (prostredie ako v rozprávke). Následne sme išli znovu
k Vojtovi domov, kde sme sa najedli fajnovej kapustičky a gumených cukríkov a spoznali sme Vojtovho najmladšieho brata Lukáša.

PB240562 1024x768 1

Späť na chatu už s nami išiel aj Vojto, ktorý hviezdil v programe, ktorý bol prichystaný na večer. V tomto programe sme sa rozdelili na dva tímy. V prom tíme som bol ja, Filo a Vojto a v druhom tíme bol Kosto, Georgeo, Bobok a Mlock. Našou úlohou bolo, vybrať z každého tímu jedného, ktorý musel pantomímou opisovať ľudovú pesničku, ktorú vybral Michal. Úlohou ostatných bolo uhádnuť o akú pesničku sa jedná. Kosťov tím možno mal viacej členov, ale my sme mali Vojta, tzv. eso v rukáve. Kedže pozná všetky ľudovky odpredu, odzadu, stačilo nebolo treba sa snažit. Samozrejme súper bol silný, ale určite nie pre nás. ?

PB240568 1024x768 1

Týmto programom sa nám večer skončil a zdravo unavení sme išli spať.
Ráno sme sa zobudili svieži a hneď ako zazvonil budík sme vstali a dali si rozcvičku. Ale nie… ?, aspoň takto by to malo vyzerať. Pravda bola taká, že nám trvalo pol hodinu, kým sme všetci vyšli von zo spacákov a kedže bolo veľa hodín, tak sme sa rýchlo obliekli a utekali na svätú omšu.

Po omši sme si dali nutelové chlebíčky a krátku dumku, na ktorej si každý vybral jednu vec, ktorú používa najčastejšie a musel bez nej vydržať tri dni. Väčšina si vybrala telefón, messenger, facebook, instagram alebo snapchat. Väčšina z nás to dala na prvý krát. Po tejto dumke poupratovali chatu a išli sme domov, kde nás čakal konečne dobrý obed a nie rozvarená cestovina a
gumené mäso.

PB240558 1024x768 1

Koňéééééééc.

Dúfam že ďalšia chata VSPAN bude aspoň taká dobrá, ako táto a radi medzi sebou privítame aj žene (ženy ?). Tak zatiaľ papaaaa.

(Boško – Permoníci)

Najnovšie články

Pomôžte 45. a 54. zboru získať nové TEE-PEE

Pomôžte 45. a 54. zboru získať nové TEE-PEE

Vzhľadom na to, že naše skautské zbory neustále rastú a aktuálne používané stany už nedokážu poskytnúť dostatočnú kapacitu, rozhodli sme sa investovať do nového stanu, ktorý by adekvátne splnil naše potreby. Tento krok je nevyhnutný na zabezpečenie pohodlia...

Pomôžte 45. a 54. zboru získať nové TEE-PEE

Letný skautský tábor 2024

Prihlasovanie Prihlásiť sa môžete cez sis.skautingbs.sk/tabor Termíny táborov: Skautský tábor: 4.7-20.7.2024 Vlčiacky tábor: 21.7-28.7.2024 Miesto: okolie Turčianskych Teplíc Aj tento rok sa môžete tešiť na letný skautský tábor, ktorý sa bude niesť v stredovekej...

Oblastný deň svätého Juraja

Oblastný deň svätého Juraja

Nazdar skautskí bratia a skutské sestry! Je nám potešením Vás pozvať na 1. ročník oblastného svätého Juraja, ktorý sa uskutoční v sobotu 27.4.2024. Zapíšte si do kalendárov, vidíme sa čoskoro... Táto výnimočná udalosť sa bude konať v hradbami opevnenom meste Banská...

Nasledujúce akcie

Pomôžte 45. a 54. zboru získať nové TEE-PEE

Letný skautský tábor 2024

Prihlasovanie Prihlásiť sa môžete cez sis.skautingbs.sk/tabor Termíny táborov: Skautský tábor: 4.7-20.7.2024 Vlčiacky tábor: 21.7-28.7.2024 Miesto: okolie Turčianskych Teplíc Aj tento rok sa môžete tešiť na letný skautský tábor, ktorý sa bude niesť v stredovekej...

Oblastný deň svätého Juraja

Oblastný deň svätého Juraja

Nazdar skautskí bratia a skutské sestry! Je nám potešením Vás pozvať na 1. ročník oblastného svätého Juraja, ktorý sa uskutoční v sobotu 27.4.2024. Zapíšte si do kalendárov, vidíme sa čoskoro... Táto výnimočná udalosť sa bude konať v hradbami opevnenom meste Banská...

Stráženie Božieho hrobu

Stráženie Božieho hrobu

Kaplnka Boží hrob, na Banskoštiavnickej kalvárii sa bude dať po dlhom čase opäť navštíviť. Počas Veľkej noci tu budeme 26 hodín bdieť a strážiť Boží hrob. V modlitbe, tichej meditácii. Začína sa na Veľký piatok od 17:00 a končíme v sobotu 18:00. Pred kaplnkou bude...

Môže vás zaujímať

Skautský tábor 2023 Mysterios

Skautský tábor 2023 Mysterios

6.7.2023, to je deň kedy to všetko začalo. Mysterios, tábor ktorý nám priniesol mnoho nových spomienok, skúseností, zručností, priateľstiev a zážitkov…

iScout: Cesta okolo sveta očami Baču

iScout: Cesta okolo sveta očami Baču

O iScouta som zavadil v článku na webstránke Slovenského skautingu. Ešte ako som čítal, tak mi napadlo, že by to bolo parádne spestrenie rangerského programu. Povedal som o tom zborovému, ktorý so mnou zdieľal nadšenie. Pozreli sme si detaily súťaže a registráciu sme zvládli bez ťažkostí. Nezabudli sme ani objednať nášivky, ktoré vyzerali strašne super.

Skautský tábor 2023 Mysterios

Skautský tábor 2023 Mysterios

6.7.2023, to je deň kedy to všetko začalo. Mysterios, tábor ktorý nám priniesol mnoho nových spomienok, skúseností, zručností, priateľstiev a zážitkov…

iScout: Cesta okolo sveta očami Baču

iScout: Cesta okolo sveta očami Baču

O iScouta som zavadil v článku na webstránke Slovenského skautingu. Ešte ako som čítal, tak mi napadlo, že by to bolo parádne spestrenie rangerského programu. Povedal som o tom zborovému, ktorý so mnou zdieľal nadšenie. Pozreli sme si detaily súťaže a registráciu sme zvládli bez ťažkostí. Nezabudli sme ani objednať nášivky, ktoré vyzerali strašne super.

Share This