Deň so skautskou šatkou 2020

od | 9. apríla 2020

Čo nevidieť budeme opäť oslavovať Deň svätého Juraja, patróna skautov. Tento rok budeme mať už ôsmykrát príležitosť ukázať nosením skautskej šatky počas celého dňa, že sme skauti a čo to vlastne znamená.

Tento deň je tiež príležitosťou stráviť špeciálne chvíle so svojím oddielom. Pripomenúť si, že sa máme, že na seba myslíme, aj keď práve nemôžeme byť spolu. Ak sa teda nemôžete stretnúť a začať tento deň spoločne, skús vymyslieť iný spôsob, ako dáš ostatným najavo, že na nich myslíš.

Z histórie Dňa so šatkou

Deň so skautskou šatkou oslavujeme každý rok 24. apríla. Tento deň je totiž dňom patróna skautov, svätého Juraja. Na pripomienku toho, že sme skauti, si dávame už ráno, pri odchode do práce či školy, na krk skautskú šatku. Pri jej nosení nielen v tento deň by sme si mali pripomínať, čo to pre nás znamená byť skautom či skautkou. Snažiť sa, ako to vravel už Bí-Pí, zanechať tento svet o niečo lepším, než sme ho našli.

skaut sk 2019 04 24 suvak 09
Deň so skautskou šatkou v Bratislave. Rok 2019. Foto: Marián Suvák

Deň so šatkou 2020 – pomôž svojmu okoliu a ukáž, že si skautka či skaut

Skauting nás na jednej strane učí byť súčasťou tímu, no na druhej nás učí vedieť sa postaviť sám za seba a za to, čomu verím. Poď tento rok všetkým ukázať, že si skautka či skaut a že skautingu veríš. Že vieš, čo to znamená byť skautkou a byť skautom.

Ako skauti by sme mali pomáhať tým, ktorí to potrebujú, a byť nápomocní svojmu okoliu. Pripomína nám to aj denný príkaz – denne aspoň jeden dobrý skutok. Pripomeňme si to spolu aj v tento deň a urobme niečo pre svoje okolie. Veríme, že nápadov máš už teraz veľa, no ak by si potrebovala či potreboval inšpiráciu, pripravili sme pre teba niekoľko tipov, ktoré ti, veríme, pomôžu nájsť si to svoje.

Ako môžem pomôcť svojmu okoliu?

1. Vyčisti svoje okolie od smetí

Každý z nás má určite, bohužiaľ, niekde v blízkom okolí miesto, ktorému by takáto očista pomohla. Potrebovať budeš iba odhodlanie a vrece na smeti. Nezabúdaj však, že tvoja bezpečnosť by mala byť na prvom mieste, preto určite použi ochranné prostriedky – zober si pracovné rukavice, aby si sa neporanil/-a.

2. Skrášli niečo vo svojej blízkosti

Môžu to byť napríklad lavičky, ktorým by sa zišiel nový náter. Vnútroblok, ktorému by si chcel/-a vdýchnuť nový život niečím, čo ti už dlho víri hlavou. Možno je to predzáhradka, ktorá by si zaslúžila oživiť. Môžeš sa skúsiť opýtať susedov, akú zmenu by privítali, pripraviť plán a pustiť sa do práce.

3. Pomôž starým rodičom či starším susedom vo svojej blízkosti

Môžu to byť starí rodičia alebo staršia susedka či sused, ktokoľvek, o kom vieš, že by sa mu tvoja pomoc zišla. Zabehni namiesto nich napríklad na nákup. Popýtaj sa, s čím by potrebovali pomôcť. Niekedy aj obyčajný rozhovor vie byť tou najlepšou pomocou. Zatelefonuj starým rodičom, opýtaj sa, ako sa majú, a vypočuj si ich.

4. Vymeň si na chvíľu úlohu s rodičmi

Urob niečo, o čo sa normálne starajú rodičia. Navar im dobrú večeru, vymysli vám spoločný program. Zober ich na spoločnú prechádzku. Ak máš mladších súrodencov, môžeš sa napríklad ponúknuť, že ich postrážiš. A rodičom priprav zaujímavý program.

5. Douč niekoho, kto to potrebuje

Vždy ti išla dobre slovenčina, matematika, fyzika či cudzí jazyk? Vo svojom okolí možno máš niekoho, kto sa práve trápi s tým, čo už ty veľmi dobre ovládaš. Ponúkni mu pomoc. Učiť sa dá aj zábavnou formou, môžeš skúsiť vymyslieť zaujímavé aktivity, pri ktorých ani nebude vedieť, že sa učí.

6. Urob si poriadok v skrini a pomôž tým iným

Vytrieď si oblečenie. Určite nájdeš také, ktoré už dlho nenosíš, no vlastne mu nič nie je. Takéto oblečenie vyper a ponúkni napríklad organizácii, ktorá pomáha sociálne slabším. Môžeš tiež skúsiť osloviť napríklad detský domov. Ak máš doma ešte nejaké zabudnuté hračky, môžeš im ponúknuť aj tie. Tu však pozor, plyšové hračky treba tiež najprv dôkladne vyprať a vysušiť.

Možností, ako okoliu a nielen svojim blízkym pomôcť, je naozaj veľa. A ako iste vieš, fantázii sa medze nekladú. O to viac to platí pri dobrých skutkoch. Nie si si istá či istý tým, či skutok, ktorý máš v pláne, splní svoj účel? Neboj sa opýtať tých, ktorých sa to týka.

Dobré skutky máme robiť bez nároku na odmenu a bez ohľadu na to, či nás pri nich niekto uvidí. Radosť by sme mali šíriť bez ohľadu na dobré body, ktoré za to možno dostaneme. Keďže vás však v ich konaní chceme podporiť, každý, kto sa do tejto „oslavy“ výnimočného dňa skautiek a skautov zapojí, od nás dostane darček.

Ako sa teda zapojiť?

  1. Daj vedieť o tom, čo chystáš, vyplnením formulára, ktorý nájdeš na www.skaut.sk/formular.
  2. Zdokumentuj činnosť fotkou, zdieľaj ju na sociálnych sieťach s označením #somskautka alebo #somskaut a nezabudni ju poslať aj na Ústredie na e-mail elena.michalcikova@skauting.sk. Do e-mailu, prosím, pripíš aj meno a priezvisko, ktoré si vyplnil vo formulári, aby sme si ho vedeli spárovať.
  3. Po splnení týchto krokov sa môžeš tešiť na malý darček.

Deň svätého Juraja je špeciálnou príležitosťou na to, aby sme ukázali, čo pre nás skauting znamená. Poďme preto všetkým spolu, každý svojou troškou, ukázať, že skauting nie je len pobyt v prírode, ale aj služba. Životnému prostrediu, našim blízkym, ale aj úplne neznámym ľuďom. A že to robíme radi. Verím, že sa nás zapojí čo najviac a každý z nás ukáže, že je skautom či skautkou so srdcom na správnom mieste.

zdroj: skauting.sk

Najnovšie články

Zborové mikiny

Zborové mikiny

Milí skauti a skautky Prichádzam k vám s dobrou novinou.Možno ste už niektorí počuli, že sa pripravujú Štiavnické zborové mikiny s naším logom. Čo je ale viac, máte jedinečnú príležitosť zabrániť hocijakému odcudzeniu tým, že na nej môžete mať vlastné meno (vzadu pod...

Darujte nám 2%

Darujte nám 2%

Pomôžte darovaním 2% z dane pre skautov z 54. zboru Posledného Spojenectva Banská Štiavnica. Všetky informácie a postupy pre zamestnancov, fyzické osoby a právnické osoby nájdete na https://skautingbs.sk/podporte-nas/2-skautom/.

Registrácia do SLSK na rok 2023

Registrácia do SLSK na rok 2023

Registrácia do SLSK na rok 2023 je spustená! Registrovať sa Výhody registrovaného člena Základné úrazové poistenie 4x ročne skautský časopis Zľavy k skautskému preukazu Zľavy na ubytovanie v medzinárodných skautských centrách Možnosť zúšastniť sa všetkých vzdelávacích...

Nasledujúce akcie

Letný tábor 2023 – termíny a podmienky účasti

Letný tábor 2023 – termíny a podmienky účasti

Termíny táborov Aj tento rok sa môžete tešiť na letný skautský tábor, ktorý sa bude niesť v Pirátskej téme. Termíny táborov sú nasledovné: Skautský tábor: 6.7.-22.7.2023 Vlčiacky tábor: 23.7.-30.7.2023 Prihlasovanie bude spustené koncom mája. Prihlášku zverejníme na...

Výprava na Banský Studenec

Výprava na Banský Studenec

V sobotu 26.11.2022 o 10:00 pri kluboni sa začne skautská akcia zameraná na plnenie úloh zo skautského chodníka Neznáme Cesty a prípravu nováčikov na Nováčikovskú skúšku. Treba si doniesť jedlo na celý deň (cca 7 hodín), bude sa aj opekať, môžete si doniesť spekačky...

Betlehemské svetlo 2022

Betlehemské svetlo 2022

Po dvojročnej pauze sa Betlehemské svetlo bude opäť roznášať po Slovensku tak ako bývalo zvykom. Pre rok 2022 je pripravených 25+ vlakových trás, na ktorých sa zúčastnia 3-členné skautské hliadky, aby na jednotlivých vlakových staniciach mohli odpaľovať Plamienok z...

Môže vás zaujímať

Zborové mikiny

Zborové mikiny

Milí skauti a skautky Prichádzam k vám s dobrou novinou.Možno ste už niektorí počuli, že sa pripravujú Štiavnické...

Darujte nám 2%

Darujte nám 2%

Pomôžte darovaním 2% z dane pre skautov z 54. zboru Posledného Spojenectva Banská Štiavnica. Všetky informácie a...

Zborové mikiny

Zborové mikiny

Milí skauti a skautky Prichádzam k vám s dobrou novinou.Možno ste už niektorí počuli, že sa pripravujú Štiavnické...

Darujte nám 2%

Darujte nám 2%

Pomôžte darovaním 2% z dane pre skautov z 54. zboru Posledného Spojenectva Banská Štiavnica. Všetky informácie a...

Share This